I.Общи положения:
Областният ученически конкурс „ДАРИТЕЛСТВОТО КАТО КУЛТУРА И НАЧИН НА ЖИВОТ “ се организират от ЧПГТП „Райко Цончев“ – Добрич. Конкурсът се провеждат с любезното съдействие на Висше училище по мениджмънт, Регионален исторически музей – Добрич, Художествена галерия – Добрич.
В конкурса могат да участват ученици от гимназиален етап на образование – VIII–XII клас. Един участник може да се включи само в една от категориите с една работа/творба.
Учениците разработват проекти под ръководството на научен ръководител или учител ментор. Форматът на проектите може да е:
- Есе – философско, историческо или литературно
- компютърна презентация (до 12 слайда)/видео (до 10 минути)
- рисунка/постер.
Целта е да се припомнят добри примери за добротворчество и съпричастност. Да се открият и разкажат истории на хора, които с дейността си да увличат и други след себе си. Да се осмисли личния пример, за да се превърне в модел за подражание и социално поведение с идеята, че ако всеки прави нещо малко в рамките на своята общност или населено място, резултатите няма да закъснеят. Да даряваш означава да помагаш на тези в нужда. Високите ценности са онези, които са свързани с дълга, честта,
щедростта, жертвата; на власт е онзи, който (се) разходва, който
не пресмята – воинът, жрецът, героят, родителят. Именно тази култура на дарителство ни прави добро и мъдро общество. Общество, в което ценностите са двигател на развитие!
Към основната тема предлагаме следните подтеми и изследователско-творчески направления.
- Дарители и дарения от различни времена
- Дарът като дело на съвестта
- „Направи добро и го хвърли зад гърба си“
- Дарът – обмен без посредник
- Дарът като път към безсмъртието
- II. Изисквания за оформяне и представяне на проектите:
- Заглавие, автор, училище, учител-ментор за есетата;
- При формат компютърна презентация – до 10 слайда (без встъпителен и финален). Да се спазват общоприетите норми за текст, изображения и др. изисквания за нея;
- Рисунките/постерите да са с размери 50/70 см. /посоченият размер е без паспарту/. Няма ограничения относно техниката и жанра на творбите. Задължително да са паспартирани.
ІІІ. Обхват и съдържание на проектите:
Работите на учениците да бъдат свързани с голямата тема на конкурса и/или с някои от подтемите към нея.
- Срок за изпращане на проектите:
- До 10 май 2024 г. – подаване на заявки за участие;
- До 31 май 2024 г. – изпращане на работите на e–mail адрес:
– [email protected] или [email protected]
– рисунки/постери на адрес: гр. Добрич – 9300, ул. „България“ № 3, ЧПГТП „Райко Цончев“.
Провеждане на заключителния етап на конкурса:
- Юни 2024 г. – жури, което включва 5 специалисти ще класира най-добрите есета, презентации и рисунки/постери (по 3 от всяка категория – общо 15 проекта);
- Избраните от журито рисунки ще участват в изложба, по време на Camp на финалистите, т. VI;
- До 09.06.2024 г. организаторите на конкурса ще обявят резултатите на сайта на ЧПГТП „Райко Цончев“;
- Популяризирането на класираните проекти ще се осъществи и чрез публикации в медиите, чрез създаване на краен продукт.
VІ. CAMP на финалистите:
Авторите на класираните творби и проекти ще получат право на участие в CAMP на финалистите, който ще се проведе на 14.06.2024 г. в Аула 1 на ЧПГТП “Райко Цончев“. По време на събитието жури ще определи победителите.
Забележка: творбите, с които участват учениците в конкурса и конференцията, не се връщат на авторите. Организаторите и съдействащите институции си запазват правата да фотографират, филмират, сканират, записват и разпространяват получените творби, без да заплащат права и обезщетения за това. Организаторите си запазват правото да променят датата на заключителното събитие CAMP на финалистите в случай на непредвидени обстоятелства.