ЧПГТП “Райко Цончев” организира ученически конкурс на тема: Култура и комуникации

ЧПГТП „Райко Цончев“ – гр. Добрич

организира национален ученически конкурс на тема:

КУЛТУРА И КОМУНИКАЦИЯ 

Думата е страшно нещо, в нея са затворени изразните средства на всички изкуства: бои, линии, форми, звукове, движения – всичко, стига да можеш да боравиш с тия нейни богатства

     Йордан Йовков

I.Общи положения

Областният ученически конкурс „КУЛТУРА И КОМУНИКАЦИЯ “ се организира от ЧПГТП „Райко Цончев“ – Добрич и се провежда с любезното съдействие на Висше училище по мениджмънт, Регионален исторически музей – Добрич, Художествена галерия – Добрич и Регионална библиотека „Дора Габе“ – Добрич

В конкурса могат да участват ученици от гимназиален етап  на образование – VIIIXII клас. Един участник може да се включи само в една от категориите с една работа/творба.

Учениците разработват проекти под ръководството на научен ръководител или учител ментор. Форматът на проектите може да е:

  • Есе – философско, историческо или литературно
  • компютърна презентация (до 12 слайда) или видео ( от 3 до 10 минути)
  • рисунка/постер.

Тазгодишната тема поставя фокуса върху един особено актуален проблем на съвременното общество – способността ни да общуваме. Целта ни е да провокираме младите хора да разсъждават върху промяната в начина на комуникация в глобалния свят като зададем някои въпроси. Отстъпва ли човешката комуникация пред безпределното могъщество на социалните мрежи? Парадоксално ли е, че човек живее с усещането за свобода, а всъщност е обрамчен и контролиран; стреми се да създаде „общество на познанието“ („дигитална цивилизация“), опитва се да хуманизира техниката, а дехуманизира човека и не може да го съхрани? Къде изчезнаха красивите думи на класиците ни и защо не можем да си служим с тях, но за сметка на това, добре познаваме методите на дезинформация,  специалисти сме създаването на клевети, очерняне и подронване на авторитети…? Защо е все по-трудно да изразим и изкажем със слово доброто, любовта към другия, милосърдието или ако го правим го превръщаме в някаква смесица от помпозност, показност и суета? Можем ли да общуваме чрез мълчание? Не е ли дошло време (като в онази приказка за царя, който избил старите хора и когато настъпила беда, царството било спасено от старец, скрит от сина си), ако сме се превърнали в безпаметно общество, което не помни какво е човешко общуване, да попитаме старците, които могат да ни разкажат за света, а ние да го сбъднем?

Посвещаваме темата и на 145 години от рождението на Йордан Йовков – „мъдрият мълчаливец на българската литература“, който ни каза толкова много неща.

Към основната тема предлагаме следните подтеми и изследователско-творчески направления.

  • Техническа или човешка комуникация
  • Осезанието (прегръдката, подаването на ръка, потупването по рамо) и мълчанието – забравените начин за скъсяване на дистанцията и за общуване
  • Красивите слова на класиците – в графа „непознати думи“
  • Наподобеното общуване в социалните медии – манипулация, измама или страх от живия контакт
  • Общуването в семейството – прагматично или семантично (Какво ще ядем днес? VS Кое беше най-интересното нещо, което ти се случи?)
  • Конфликтите в историята и ролята на дипломацията и комуникацията за решаването/подклаждането им

II. Изисквания за оформяне и представяне на проектите:

  1. Заглавие, автор, училище, учител-ментор за есетата;
  2. При формат компютърна презентация – до 12 слайда (без встъпителен и финален). Да се спазват общоприетите норми за текст, изображения и др. изисквания за нея;
  3. Рисунките/постерите да са с размери 50/70 см. /посоченият размер е без паспарту/. Няма ограничения относно техниката и жанра на творбите. Задължително да са паспартирани.

ІІІ. Обхват и съдържание на проектите:

Работите на учениците да бъдат свързани с голямата тема на конкурса и/или с някои от подтемите към нея.

  1. Срок за изпращане на проектите:
  2. До 02 май 2025 г. – подаване на заявки за участие;
  3. До 31 май 2025 г. – изпращане на работите на email адрес:

[email protected]

– рисунки/постери на адрес: гр. Добрич – 9300, ул. „България“ № 3, ЧПГТП „Райко Цончев“.

 Провеждане на заключителния етап на конкурса:

  1. Юни 2025 г. – жури, което включва 3 специалисти ще класира най-добрите есета, презентации и рисунки/постери (по 3 от всяка категория – общо 15 проекта);
  2. Избраните от журито рисунки ще участват в изложба, по време на „Camp на финалистите“, т. VI;
  3. До 06.06.2025 г. организаторите на конкурса ще обявят резултатите на сайта на ЧПГТП „Райко Цончев“;
  4. Популяризирането на класираните проекти ще се осъществи и чрез публикации в медиите, чрез създаване на краен продукт.

VІ. CAMP на финалистите:

Авторите на класираните творби и проекти ще получат право на участие в CAMP на финалистите, който ще се проведе на 20.06.2025 г. в Аула 1 на ЧПГТП “Райко Цончев“.  По време на събитието жури ще определи победителите.

Забележка: творбите, с които участват учениците в конкурса и конференцията, не се връщат на авторите. Организаторите и съдействащите институции си запазват правата да фотографират, филмират, сканират, записват и разпространяват получените творби, без да заплащат права и обезщетения за това. Организаторите си запазват правото да променят датата на заключителното събитие CAMP на финалистите в случай на непредвидени обстоятелства.